Rozstęp mięśni prostych brzucha

Rozstęp mięśni prostych brzucha to rozejście się obu mięśni prostych brzucha na boki w obrębie kresy białej. Terapia polega na diagnostyce oraz dobraniu odpowiednich metod i ćwiczeń terapeutycznych.

Najczęściej pojawia się w ciąży lub po porodzie, choć może wystąpić także u mężczyzn. Mięśnie proste brzucha ułożone są symetrycznie po obu stronach linii środkowej ciała połączone silnym pasmem tkanki łącznej, tak zwanej kresą białą. W czasie ciąży, najczęściej w ostatnim trymestrze, kresa biała może ulec zwiotczeniu i poszerzeniu, a po porodzie nie zawsze dochodzi do samoistnego powrotu mięśni prostych do prawidłowego położenia.

Przyczyny rozejścia mięśni prostych brzucha:

Może to prowadzić do dolegliwości takich jak:

Rozstęp mięśni prostych brzucha oprócz dolegliwości może utrudnić powrót do sylwetki z przed ciąży. Rehabilitację powinno dobierać się indywidualnie, ponieważ u każdej pacjentki rozejście kresy białej może mieć różny charakter. Ważna jest konsultacja z fizjoterapeutą, który prawidłowo oceni rozejście, stan mięśni oraz dobierze odpowiednie ćwiczenia i dopuszczalne obciążenie tłoczni brzusznej. Dobre efekty w leczeniu daje również stosowanie kinesiotapingu oraz terapia manualna.

Fizjoterapię najlepiej zacząć już w pierwszych dniach po porodzie, ponieważ dzięki hormonom ciążowym w czasie połogu, ciało kobiety jest elastyczne i bardzo podatne na terapię.

Napisz do nas
Skontaktujemy się z Tobą
 
Zapraszamy
Odwiedź nas!
Feminea - klinika dla kobiet
ul. Bydgoska 33
10-243 Olsztyn
 
tel. +48 572 309 399
e-mail:
 
Poniedziałek - piątek: 8:00 - 20:00